Dziś w Gminnym Ośrodku Kultury w Wierzbicy odbyło się niezwykłe spotkanie z Agnieszką Cubałą – autorką książek poświęconych codziennemu życiu w powstańczej Warszawie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wierzbicy oraz Powiatowy Instytut Kultury w ramach projektu MOC BIBLIOTEK.
Pani Agnieszka przeniosła uczniów klas VII i VIII w realia sierpnia 1944 roku, opowiadając o swojej wieloletniej pasji do historii Powstania Warszawskiego. Już jako nastolatka interesowała się życiem codziennym mieszkańców stolicy podczas wojny, a po maturze wybrała studia w Warszawie, by być bliżej miejsc, które opisywała. Mimo że ukończyła ekonomię na SGH, to właśnie historia stała się jej drogą – pracowała w Muzeum Powstania Warszawskiego i zgłębiała losy bohaterów, z którymi dziś dzieli się w swoich publikacjach.
Dwukrotna laureatka prestiżowej Nagrody Klio, autorka opowiedziała o młodzieży żyjącej w czasie powstania – o ich potrzebie normalności, codziennych troskach, modzie, relacjach i próbach zachowania radości życia mimo dramatycznych okoliczności. W powstańczej Warszawie zawarto aż 256 małżeństw, kobiety starały się dbać o wygląd, angażowały się w pomoc innym, a mężczyźni walczyli na barykadach.
Nie zabrakło także rozmów z młodzieżą o wolności, patriotyzmie, dziedzictwie powstania, a także – czym dziś jest moda. Najbardziej aktywni uczestnicy otrzymali od Pani Agnieszki jej książki z autografem, a na zakończenie wszyscy chętni mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
To była wyjątkowa, żywa lekcja historii, która na długo zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej w Wierzbicy i Powiatowemu Instytutowi Kultury za inspirujące spotkanie i wspólną podróż do przeszłości!




